Święta wielkanocne w górach. Jak Wielkanoc obchodzą górale?
Wiele chrześcijańskich tradycji uważanych za standardowe w całej Polsce obowiązuje także na Podhalu, jednak górale posiadają własne, wyjątkowe i ciekawe zwyczaje wielkanocne, o których z pewnością nie słyszeliście!
Jeszcze w ubiegłym stuleciu przez cały tydzień na Podhalu panował ścisły post, często do tego stopnia, że gospodynie wyparzały garnki, aby nie było w nich nawet grama tłuszczu i pozostałości po gotowaniu. Rano jadło się kromkę suchego chleba z czarną kawą bez cukru, a wieczorem same ziemniaki. Unikano nawet pokarmów mlecznych czy jajek.
Wielkanoc w górach – Wielka Niedziela na Podhalu.
Niedziela Palmowa na Podhalu zwana także Niedzielą Kwietną jest dniem, w którym mieszkańcy regionu święcą „bazicki”, czyli wierzbowe gałązki ozdabiane na przeróżne sposoby, np. za pomocą bibuły. Mają one według wierzeń przynieść urodzajny rok dla plonów.
Niedzielę Wielkanocną spędzano w rodzinnym gronie, w domu, często spożywając tzw. krajonkę, czyli pokrojoną i wymieszaną w misce zawartość koszyczków. Często jedzono tę charakterystyczną dla regionu potrawę z jednego naczynia, co symbolizowało miłość w rodzinie. Wykonywanie jakiejkolwiek pracy było zakazane, by nie wypłoszyć dusz zmarłych, które mogły odwiedzić tego dnia dom. Nie ścielono nawet łóżek, nie gotowano.
Wielka niedziela – wielka zabawa.
Podczas naszego turnusu w Wielką Niedzielę będziemy świętować radosną zabawą z góralskimi nutami. Zagra do tańca zespół Max z Bukowiny, rozpalimy palenisko w karczmie BACA, a stoły będa suto zastawione wieloma przysmakami!.
Zobacz nasze oferty na Wielkanoc w górach
Zapraszamy tez na sylwester w górach